DŹWIĘKOŁAWKI

Budowa i korzystanie z soczewek akustycznych, drewnianych konstrukcji terenowych wzmacniających doznania akustyczne, to pomysł by świadomie słuchać dźwięków natury i w ten sposób odkrywać przyrodnicze przestrzenie dzikiego nadodrza.

DŹWIĘKOŁAWKI PARABOLICZNE ŁAPACZE DŹWIĘKÓW

Idea zbudowania terenowych urządzeń pozwalających prowadzić nasłuchy nie jest nowa. W różnych miejscach na świecie powstały projekty umożliwiające prowadzenie nasłuchów zarówno wojskowych, jak tych skierowanych na dźwięki otoczenia. Pomysł odrzańskiej wersji dźwiękoławki wykorzystującej właściwości soczewki powstał w Chobieni nad Odrą, gdzie spotkali się dwaj twórcy – artysta dźwiękowy Michał Zygmunt i Alfred Ogorzelec, wynalazca. Realizacji koncept planu podjął się lokalny rękodzielnik z Wińska, Janusz Szwiec. Pierwsze odrzańskie partnerstwo na Dźwiękowym Szlaku Odry możliwe jest dzięki wsparciu Krainy Łęgów Odrzańskich i szczeremu zaangażowaniu Jarka Paczkowskiego, prezesa Lokalnej Grupy Działania.

Powstaną soczewki stacjonarne, platformy pływające i małe mobilne dźwiękoławki, możliwe do wykorzystania w różnych miejscach takich jak dzikie tereny lub miejskie odcinki rzek, ścieżki parkowe, obrzeża i tereny leśne.

Dźwiękoławka mobilna nad Odrą

MOBILNE DŹWIĘKOŁAPKI

W Krainie Łęgów Odrzańskich zbudowaliśmy 5 pierwszych mobilnych dźwiękoławek. Każda z nich pomieści 2-3 osoby a dzięki lekkiej konstrukcji mogą stanąć w nietypowych miejscach, parkach, błoniach, nabrzeżach, po to by prezentować idee słuchania, poprzez idee dźwiękowego szlaku przyrodniczo-rekreacyjnego by budować kulturę świadomego odkrywania walorów nadodrza.

Nasze Dźwiękołapki chcemy pokazywać w ramach spacerów dźwiękowych, prezentacji przyrodniczych, wydarzeń kulturalnych czy lekcji słuchania i warsztatów terenowych.

Możemy podróżować z mobilnymi dźwiękołapkami w ramach działań animacyjnych wspierając wrażliwe na dobro, piękno i stan natury społeczności lokalne. Zaproś nas do siebie.

Dźwiękoławki mobilne nad Odrą

STACJONARNE DŹWIĘKOŁAWKI

Wciąż pracujemy nad budową i ustawieniem stacjonarnych soczewek akustycznych w wyznaczonych miejscach szlaku. Tak by można było wędrować i słuchać za ich pomocą dźwięków rzeki. Stacjonarne dźwiękołapki będą znacznie solidniejsze i większe od mobilnych, wykonane z naturalnych komponentów staną na skarpach Odry w pobliżu starorzeczy i innych miejsc wartych odwiedzenia. Staną się częścią terenowej architektury nadodrzańskiej, (mamy nadzieję) inspirując i zachęcając do wyruszenia Dźwiękowym Szlakiem Odry.

Dzwony w Chobieni

Projekt pływającej dźwiękoławki / wizualizacja Green Tuch

Dźwiękoławki / wizualizacja Green Tuch

Projekt dźwiękołapki na platformie / wizualizacja Green Tuch

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: