NAROCZYCKI ŁĘG

Dziki i piękny łęg pełen jest ptasich gniazd. W okresie wysokiej wody swoje lęgi mają tu łąbędź niemy, kaczki i żurawie. Swoje 7 gniaz założył również bielik.

ŁĄKI ZALEWOWE CHŁONĄ WODĘ JAK GĄBKI MAGAZYNUJĄC TYSIĄCE M3 WODY

Jeden z najdzikszych i najpiękniejszych łęgów. Leży pomiędzy Naroczycami i Chobienią. Z wysokiej skarpy wzdłuż której płynęła kiedyś rzeka, mamy piękny widok na rozległe starorzecza, łąki i nadbrzeżne szuwary z konającymi, omszałymi wierzbami, które czynią ten kompleks wyjątkowo malowniczym.

Zimowe mgły w Naroczyckim Łęgu
Dzięcioł werblowanie

Dźwiękoławki staną na skarpie tuż przy samym zejściu na łąki zalewowe. To miejsce wspaniałych jesiennych rykowisk i dom jednego z 7 gniazd pary bielików. W mokrych latach, gdy woda stoi w łęgach lęgi zakładają tu większe grupy żurawi. Tu nad samą Odrą rośnie jedna z najstarszych dzikich grusz w kraju. 

Jesienne rozlewiska w Naroczyckim Łęgu

Jak dojechać?

Samochodem lub rowerem bądź komunikacją podmiejską z Lubina lub Rudnej do miejscowości Chobienia – jednej z odrzańskich wsi – perełka, leżąca na wysokich skarpach, jej walory turystyczne podnosi niewielki port z przystanią wodną. Jest tu również Gospoda Kobena ze świetną bazą noclegową i smacznym jedzeniem. 

Dobrą opcją jest też spływ kajakowy z biegiem Odry ( ze Ścinawy to 3 godzinna trasa) przez najciekawsze obszary Krainy Łęgów Odrzańskich. Trudność trasy nie wymaga większych umiejętności. Warto spłynąć zimą i choć to większe wyzwanie, jest to najlepszy czas na obserwacje dźwiękowe.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: