ŚCINAWA NAD ODRĄ

Ścinawa z racji położenia jest doskonałym węzłem wypadowym dla różnych form aktywności. W jej okolicy jest kilka miejsc zasługujących na bliższe poznanie. To esencja tej odrzańskiej krainy.

Zimorodek
Dzięcioł i kruki / zima w łęgach
Szkuta płaskodenna gotowa do drogi z portu w Ścinawie

Ścinawa jest niewielkim miasteczkiem w stylu slow life i doskonałym węzłem komunikacyjnym. To dobry punkt wypadowy w kilka ciekawych miejsc nad Odrą. Łatwy dojazd drogowy, kolejowy i wodny pozwala dotrzeć tu z łatwością. Sama Ścinawa to malownicze miasteczko, skąd wszędzie blisko nad rzekę. Znane są tu stanowiska dymarek – ślady dawnego wytopu żelaza w Tarchalicach.Tamtejsze brzegi rzeki są fantastyczne do nasłuchu bielików. Zaszyj się w kompleksie starorzeczy w okolicach Boraszyna lub malowniczego Dziewina, w tamtejszym ośrodku edukacji przyrodniczej poznaj tajniki natury, przepłyń się szkutą, odwiedź niewielki rezerwat Bagna, leżący na ujściu Zimnicy.

Rybołów

Renaturalizacja nadodrza

Wypełniony wodą po raz pierwszy w 2020 roku Polder Domaszków to przykład wspólnego pozytywnego działania na rzecz przyrody i zapobiegania skutkom suszy lub powodzi. Rozsunięte wały uwolniły życiodajną wodę dla łęgów jednocześnie zwiększając bezpieczeństwo powodziowe mieszkańców Nadodrza. To również ważne miejsce na kajakowej mapie Odry. Port Ścinawa to ważny węzeł na rzece, rozpoczyna się tu lub kończy Odra regulowana i kilka najciekawszych tras kajakowych.

Jak dojechać?

Ścinawa ma doskonałe połączenia drogowe, kolejowe oraz rzeczne z Wrocławiem, Głogowem, Nową Solą. Ma też system wypożyczania rowerów, miły hostelik i wypożyczalnię kajaków.  O rejsy szkutą pytajcie w porcie bosmana .

%d blogerów lubi to: