SŁUCHAMY RZEKI

Jak korzystać z dźwiękoławek ?

Wystarczy usiąść wygodnie w dźwiękoławce i umieścić lub oprzeć głowę w wyznaczonym miejscu, będącym liniowym ogniskiem skupiającym dźwięki. Po kilku minutach w ciszy nasza koncentracja wzrasta na tyle by zacząć nasłuchy. Przy odrobinie szczęścia wzmocnione parabolicznie dźwięki pejzażu z bogatych przyrodniczo miejsc dostarczą dźwiękowych wrażeń, czasem różnych, w zależności od miejsca i pory roku.

Szkice stacjonarnych dźwiękoławek z zaznaczonym poziomem dla uszu /autor Maciej Gardiasz/

BYCIE „NIEZAUWAŻALNYM” Z PEWNOŚCIĄ POMAGA W NASŁUCHACH
PRZELOT GĘSI

Jak świadomie słuchać dźwięków natury?

Obserwacja przyrody wymaga pewnej wiedzy i uwagi, najważniejszą sprawą jest świadomość że aby coś usłyszeć potrzebna jest cisza. Absolutna. W trakcie nasłuchów najlepiej zachować ciszę i dotyczy to wszystkich osób biorących udział w obserwacji. Im dłużej potrafimy być niezauważalni tym lepiej. Przydają się też podstawowe informacje z zakresu przyrody (choć nie jest to konieczne), wtedy obserwacje oraz nasłuchy staną się dużo ciekawsze.

TO MY JESTEŚMY GOŚĆMI W ŚWIECIE PRZYRODY
PRZELOT ŻURAWI

KIEDY NAJLEPIEJ?

Nasłuchy dźwiękowe możemy prowadzić przez cały rok. Najlepsza pora dnia to godziny wczesnoporanne, tuż przed i po wschodzie Słońca oraz analogiczne chwile o Słońca zachodzie. Nie znaczy to jednak, że o innych porach dnia niczego nie usłyszymy. Dzikie zwierzęta, zwłaszcza ptaki, mają własny odwieczny rytm związany z cyklem Słońca, warto zapoznać się z nimi wcześniej. Powiedzenie „ranny ptaszek” może oznaczać, że godzina wybudzania się poszczególnych gatunków ptaków w lecie rozpoczyna się już przed 3 rano. Jesienią i zimą wystarczy być na miejscu wytyczonym do obserwacji przed 7 rano. Duża aktywność przyrody przypada na godziny ranne, ale im bliżej południa lub wczesnych godzin popołudniowych poziom aktywności natury na mierniku decybeli spada. Wczesny wieczór, zmierzch aż do nastania ciemności to również doskonała pora nasłuchów.

Bielik w Łęgu

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?

Do prowadzenia obserwacji dźwiękowych nie potrzeba specjalnego sprzętu, rejestratora, mikrofonów i słuchawek. Przyjemność jaką daje proces świadomego słuchania, otwieranie się na bodźce stymulowane przez dźwięki żyjącego otoczenia, jest formą relaksu i narzędziem do poznawania świata.

Wybierając się na dźwiękowy spacer, warto ubrać się odpowiednio do pogody, zdjąć słuchawki smartfona, wyciszyć się. Kiedy spacerujemy w grupie, warto odłożyć rozmowy i nie krzycząc starać się przejść w fazę dźwiekowego odbioru rzeczywistości.

Ślady bobra nad Odrą
%d blogerów lubi to: