UJŚCIE BARYCZY, W WIDŁACH RZEK

Ujście Baryczy do Odry tworzy niezwykle malowniczy charakter rozlewiska. Miejsce leżące poniżej dawnej przeprawy promowej w Bełczu Wielkim jest jego esencją. To fantastyczne miejsce na nasłuch odrzańskiej przyrody.

Czapla na główce Odry

  Rozlewiska, łąki lęgowe, lasy i pasy gęsto rozsianych starorzeczy. Łatwo tu dotrzeć samochodem. Poruszając się wzdłuż wału mijamy odcięte od nurtu starorzecza zwane tu odrzyskami. W trakcie wysokich przyborów miejsca te zlewa nurt wypełniając szczelnie międzywale. Przy normalnych stanach woda zbiera się również po drugiej stronie wału w formie odciętych starorzeczy wypełnionych całorocznie wodą. To miejsce idealne do prowadzenia nasłuchów przy stosunkowo niewielkim zakłóceniu dźwiękami industrialnymi. To na tutejszych rozlewiskach w latach 90 tych obserwowano pierwsze lęgowe pary wracającego nad Odrę łabędzie krzykliwego. Do dziś tutejsze rozlewiska to ich królestwo. Wiosną i jesienią nie brak dźwięków sprzętu rolniczego, głosów wypasanych na zalewowych łąkach krów. Most w Wyszanowie, tuż nad ostatnim, ujściowym odcinkiem Baryczy to zjawiskowe miejsce wypadów i spacerów dźwiękowych. Można wędrować wzdłuż Baryczy lub Odry. Polecamy zwłaszcza wiosną i zimą na obfite doznania dźwiękowe. Łąki łęgowe przy samym ujściu i spotkaniu nurtów obu rzek to „pewniak” do obserwacji ornitologiczno-przyrodniczych.

KRUKI WIOSNA

Zimują tu setki żurawi, gęsi i łabędzi, to doskonałe miejsca do obserwacji bielków, zimorodków, wiosną kani. Barycz uchodząca do Odry w latach z wyższą wodą czyni to miejsce wyjątkowe na mapie przyrodniczej. Niedostępne rozlewiska, bagniska, zatopione w nich nadodrzańskie wsie ze starymi kościołami, niszczejącymi dworami, wypełnione głosami ptactwa i rzeki jest sednem tej Odrzańskiej krainy.

Zima w łęgach odrzańskich

Jak dotrzeć ?

Najtrudniej dostępne miejsca w kontekście komunikacji publicznej. Łatwiej zwiedzać je rowerem lub trasą wodą, pieszo i samochodem. 

Polecane miejsca wypadowe: tereny nad Odrą pomiędzy Chobienią i Lubowem – bagniste i trzcinowe, miejscami z powodu mokradeł niedostępne. Idealne na przeżycie wrześniowego rykowiska, polecane również o zmierzchu do obserwacji zimowych przelotów łabędzi, całorocznie obserwować można tu gromadzące się żurawie. Na polach zimą w ciągu dnia potrafi gromadzić się pomiędzy 200 a 300 żerujących łabędzi. Jeśli temperatura spada i mróz zetnie lodem rozlewiska ptaki grupami szukają miejsca do spania na rzece.

Zajrzyj również na Ścieżkę Nadodrzańskie Krajobrazy w Chełmie

Bełcz Wielki – droga do starej przeprawy i szutrowa droga wzdłuż wału pozwala dotrzeć do starorzeczy i odrzysk. Globice – trzcinowiska i łąki zalewowe. W okresach większej wody zwłaszcza wiosną. Wyszanów. Całorocznie, ujście Baryczy.

Kania symbol Krainy Łęgów

Trzeszcząca wierzba w wietrzny dzień nad Odrą

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: